Wymagane dokumenty

Postępowanie w sprawie świadczenia wychowawczego prowadzi organ właściwy.

Ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata nastepują odpowiednio na  następuje na wniosek matki, ojca, opiekuna faktycznego dziecka, opiekuna prawnego dziecka albo dyrektora domu pomocy społecznej.

Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze, a w przypadku gdy o świadczenie wychowawcze ubiega się dyrektor domu pomocy społecznej - właściwym ze względu na miejsce położenia tego domu pomocy społecznej.

Prawo do świadczenia wychowawczego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, lecz nie wcześniej niż od dnia odpowiednio urodzenia się dziecka, objęcia opieką dziecka, przysposobienia dziecka lub umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej.


Jeżeli wnioskodawca złoży nieprawidłowo wypełniony wniosek to podmiot realizujący świadczenie wychowawcze wzywa osobę ubiegającą się o świadczenie do poprawienia lub uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Niezastosowanie się do wezwania powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
Jeżeli wnioskodawca złoży wniosek  bez wymaganych dokumentów to podmiot realizujący świadczenie wychowawcze przyjmuje wniosek i wyznacza termin nie krótszy niż 14 dni i nie dłuższy niż 30 dni na uzupełnienie brakujących dokumentów. Niezastosowanie się do wezwania powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
W przypadku gdy przyczyną niedostarczenia wymaganego dokumentu przez osobę składającą wniosek jest brak wydania dokumentu przez właściwą instytucję w ustawowo określonym w odrębnych przepisach terminie, świadczenie wychowawcze przysługuje, począwszy od miesiąca, w którym wniosek został złożony.

DO WNIOSKU O ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE NALEŻY DOŁĄCZYĆ ODPOWIEDNIO:
a) zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego:

* kartę pobytu;
* kartę pobytu i decyzję o udzieleniu cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub inny dokument uprawniający cudzoziemca do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który uprawnia do wykonywania pracy;
* zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka;
* prawomocne orzeczenie sądu orzekające rozwód lub separację;
* orzeczenie sądu opiekuńczego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka;
* odpis orzeczenia sądu wskazującego na pozostawanie dziecka pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach;
* inne dokumenty, w tym oświadczenia, potwierdzające spełnianie warunków do przyznania lub ustalenia wysokości świadczenia wychowawczego będącego przedmiotem wniosku.
 
 
Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego będzie można składać w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Osielsku przy ul. Centralnej 6A, 86-031 Osielsko od dnia:
- 1 lutego danego roku tylko drogą elektroniczną
- 1 kwietnia danego roku - wnioski złożone w formie papierowej


Termin wydania rozstrzygnięcia w sprawie świadczenia wychowawczego zależy od miesiąca złożenia wniosku. Terminy są następujące:

Miesiąc złożenia wniosku

Miesiąc rozpatrzenia wniosku i wypłaty świadczenia

             Luty 2021

do 30 czerwca 2021

Marzec 2021

do 30 czerwca 2021

  Kwiecień 2021

do 30 czerwca 2021

             Maj 2021

                                do 31 lipca 2021

  Czerwiec 2021

do 31 sierpnia 2021

             Lipiec 2021

 do 30 września 2021

Sierpień 2021

       do 31 października 2021